ورود کاربر

ورود

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *


شاخص DCiE چیست؟

همان طور که میدانید در طراحی های جدید دیتاسنتر استاندارد ، به خصوص در استاندارد BICSI 002-2011 توجه بسیار زیادی به بحث efficiency یا اثر بخشی و کارایی گردیده است. یکی از معیار هایی که برای رده بندی دیتاسنتر ها مورد توجه قرار میگیرد شاخص Datacenter infrastructure efficiency  میباشد. برای محاسبه شاخص DCiE لازم است ابتدا با مفهوم "کارایی برق مصرفی" یا Power Usage Efficiency آشنا شوید.

شاخص PUE یا Power Usage Efficiency چیست؟

PUE شاخصی است که بر اساس استاندارد BICSI 002-2011 نشان دهنده میزان مصرف بهینه برق در دیتاسنتر برای تجهیزات IT میباشد.

Power usage efficiency  بر اساس فرمول زیر محاسبه میگردد:

PUE =

بر اساس این فرمول PUE برابر است با تقسیم حاصل جمع کل برق مصرفی بر حاصل جمع برق مصرفی جهت تجهیزات IT

حاصل این تقسیم عددی بزرگتر از یک میباشد که این امر مسلم است زیرا به غیر از سوئیچ ها ، سرور ها و سایر تجهیزات IT  در اطاق کامپیوتر دیتاسنتر ، مقداری برق نیز صرف روشنایی ، سرمایش و تهویه متبوع سایت نیز میگردد و این عدد هیچگاه یک یا کمتر از آن نمیشود.

مقدار برقی که صرف خدمات رسانی در دیتاسنتر میشود باید عددی معقول در برابر برق مصرفی توسط تجهیزات IT باشد. مثلا اگر برای تجهیزات IT در دیتاسنتر N واحد برق مصرف کنیم اما برای خنک کردن این تجهیزات 2N برق مصرف نماییم ، پر واضح است که طراحی دیتاسنتر ما با اشکال مواجه بوده و کارکرد این مرکز توجیه و صرفه اقتصادی ندارد.

تعداد زیادی از دیتاسنتر ها در دنیا با PUE حدود 2 در حال کار هستند و مراکز داده ی معدودی نیز به لحاظ سوء مدیریت و طراحی نامناسب حتی ممکن است PUE حدود 3 داشته باشند. معنای این عدد این است که دو برابر برقی که برای هدف اصلی دیتاسنتر (تجهیزات IT) مصرف میکنیم را داریم صرف مصرف کننده های غیر IT مینماییم که این اصلا قابل قبول نمیباشد.

هدف از طراحی بهینه و کارا برای یک دیتاسنتر بدست آورن عددی در دامنه بین 1.3 تا 2 است.

گفتن این حرف ها ساده است اما در عمل طراحی و پیاده سازی چنین سیستمی بسیار پرچالش است.

اندازه گیری ورودی خروجی برق سایت و تجهیزات IT به صورت لحضه ای میباشد و در بازه های زمانی مختلف ممکن است PUE های مختلف به شما بدهد. و این مشابه اندازه گیری میزان سوخت حمل شده توسط نفتکش ها در طی مسافت های مختلف است چون شاخص اندازی گیری در شرایط مختلف نتیجه متفاوتی را میدهد.

PUE شاخصی است که بستگی به بسیاری از عوامل دیگر دارد. به زمان اندازه گیری بستگی دارد، به عمر تجهیزات بستگی دارد ، به میزان بار بر روی تجهیزات بستگی دارد.

PUE در شرایط مختلف و تجهیزات مختلف متفاوت است. بنابراین مقایسه PUE یک دیتاسنتر خاص با تجهیزات خاص با یک دیتاسنتر با تجهیزات غیر مشابه یا حتی مشابه ، به تنهایی و بدون در نظر گرفتن شرایط میتواند گمراه کننده باشد.

به عنوان مثال در برخی مراکز داده از سیستم خنک کننده بر پایه آب (chilled water) اختصاصی استفاده میگردد و در برخی دیگر از همین سیستم به عنوان تهویه برای سایر بخش ها نظیر NOC ، انبار ، TR و ... نیز استفاده میگردد. تا زمانی که این سیستم به سایر بخش ها نیز در حال سرویس دهی میباشد نباید آن را در محاسبات مربوط به PUE به حساب آورد. با این حال روش هایی برای محاسبه دقیق تر PUE با در نظر گرفتن جوانب وجود دارد.

شاخص PUE در دنیا یک شاخص مهم برای ارزیابی کارایی دیتاسنترها محسوب میشود. بسیاری از دولت ها از این شاخص به عنوان واحد اندازه گیری کارایی استفاده مینمایند.

و حالا که با مفهوم PUE آشنا شدید به بحث اصلی بر میگردیم که همان شاخص اثر بخشی یک دیتاسنتر یا Datacenter infrastructure efficiency  میباشد.

شاخص اثر بخشی یک دیتاسنتر یا Datacenter infrastructure efficiency  که به طور اختصار DCiE گفته میشود ، برای یک مرکز داده به این صورت محاسبه میشود:

DCIE = =  x 100%

DCiE یک عدد کمتر از یک میباشد و بیان گر درصد کارایی دیتاسنتر میباشد.

مثال:

فرض کنید در یک مرکز داده میزان برق مصرفی برای تجهیزات IT حدود 90 کیلو وات میباشد در صورتی که کل برق مصرفی در این مرکز داده 130 کیلو وات باشد آنگاه شاخص کارایی این مرکز داده به این صورت محاسبه میگردد:

PUE =  =  = 1.44

 

DCIE = =   = 0.694 x 100 = 69.4%

با این حساب همان طور که مشاهده میکنید شاخص کارایی این دیتاسنتر حدود 70 درصد میباشد که عدد خوب و قابل قبولی میباشد.

در آینده با مطلبی در مورد چگونگی بالابردن شاخص کارایی در مراکز داده در خدمت شما خواهم بود.

مترجم : محمد جواد بابائی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

منبع : استاندارد BICSI 002-2011

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

مرکز تخصصی دیتاسنتر و شبکه ایران

این صفحه را در گوگل محبوب کنید

درباره انجمن دیتاسنتر ایران

انحمن دیتاسنتر ایران یک مرجع تخصصی برای بحث و تبادل نظر کارشناسان متخصص در زمینه طراحی مراکز داده و شبکه و قواعد امنیتی می باشد.

راه های ارتباط با انجمن

آدرس ایمیل انجمن : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


آدرس سایت : www.datacenterdesign.ir