ورود کاربر

ورود

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *


از مسائل پیش روی طراحان مرکز داده سیستم سرمایش این مراکز است. با توجه به مصرف انرژی در این بخش راهکارهای ارائه شده نیز مبتنی بر استفاده بهینه از مصرف انرژی می باشد. ابتدایی ترین راه در مراکز داده ایجاد راهروهای سرد و گرم می باشد.

این راهروهای به وسیله نوع چینش رک ها ایجاد می گردد به صورتی که رک ها در ردیف های روبرو یا پشت به پشت قرار می گیرند و راه روهایی که رک ها روبرو قرار گرفته اند را با کف پوشهای مشبک کف سازی می کنند. در این صورت هوای سرد توسط HVAC مستقر در سایت از طریق کف پوشهای مشبک راه روی سرد به سمت بالا می آید و پس از ورود به سرورها از پشت رک ها که همان راهروی گرم می باشد خارج می شود. شکل زیر گویای این روش است.

 

در این روش هوای گرم پس از خروج از رک ها با هوای سرد ترکیب می شود. بنابراین استفاده بهینه از مصرف انرژی صورت نمی گیرد.

برای حل مشکل فوق در طراحی های جدید مرکز داه با ایزوله کردن راه روهای سرد و گرم هوای سرد و گرم تفکیک می شود. در اینصورت سیستم سرمایش می تواند با بهره وری بهتری به کار ادامه دهد. در تصویر زیر شمای یک محفظه رک بسته را مشاهده می کنید.

در عکس حرارتی در سمت چپ یک مرکز داده بدون استفاده از رک بسته و در سمت راست وضعیت یک مرکز داده با استفاده از ایجاد اتاقک سرد را نشان می دهد.

مزایای استفاده از اتاقک سرد:

جلوگیری  از نفوذ هوای گرم به راهروی سرد و ایجاد Hot Spot در راهروی سرد.

توزیع هوای سرد در کل اتاقک با دمای تقریباً یکسان و متعادل.

 جلوگیری از فرار هوای سرد به سمت دهانه مکنده سیستم سرمایشی .

کاهش میانگین دمای هوای مرکز داده بدلیل افزایش راندمان سیستم سرمایشی .

سیستم سرمایش In row

در مرکز داده با ظرفیت بالا از سیستم های سرمایشی In-Row استفاده می شود در این راهکار CRAC Unit در میان رک ها و در نزدیکی محل تولید گرما استقراریافته و نیازی به انتقال هوای سرد در مسیرهای طولانی ندارد.
در این راهکار، راهروی سرد بصورت کامل پوشیده خواهد شد و توزیع هوای سرد و جمع¬آوری هوای گرم مبتنی بر راهکارهای Fully Ducted Supply-Locally Ducted Return انجام می پذیرد. در این راهکار، هوای سرد تولید شده توسط کولرهای In-Row که در بین رک ها قرار گرفته اند مستقیماً در اتاقک راهروی سرد توزیع می شود و هوای گرم خارج شده از پشت رک ها با فاصله توسط ورودی هوای گرم کولر In-Row در میان رک ها جمع آوری می گردد.

بدین ترتیب، علاوه بر جلوگیری از افزایش دمای هوای سرد تولید شده در طول مسیر انتقال به محل تولید گرما، از ترکیب شدن هوای گرم و سرد در اتاق نیز جلوگیری می شود و هوای سرد تولیدی به صورت مفیدتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


همچنین در این راهکار با توجه به بازگشت مستقیم و سریع هوای گرم به سیستم سرمایشی، هوای گرم رطوبت کمتری را از دست داده و در نتیجه در اغلب موارد نیاز به تولید رطوبت نیز وجود ندارد که این امر نیز به نوبه خود در مصرف انرژی صرفه جویی بوجود خواهد آورد.

 

Locally Ducted Supply-Locally Ducted Return with Central HVAC System

در این راهکار راهروی سرد بصورت کامل پوشیده خواهد شد و توزیع هوای سرد و جمع آوری هوای گرم مبتنی بر راهکارهای Locally Ducted Supply-Locally Ducted Return انجام می-پذیرد. در این راهکار، هوای سرد تولید شده توسط دستگاه HVAC پس از هدایت در زیر کف کاذب از محل کاشی های مشبک (Perforated Tile) در اتاقک راهروی سرد توزیع می گردد و هوای گرم از پشت رک ها وارد محوطه اتاق می شود و بصورت غیرمتمرکز بواسطه ورودی هوای گرم دستگاه HVAC جمع آوری می گردد.
نکته مهم که طراحان این راهکار باید مدنظر قرار دهند، انتقال هوای گرم به کل فضای اتاق و در نتیجه گرم شدن آن است. شایان ذکر است این امر برای تجهیزات داخل اتاقک راهروی سرد مشکلی ایجاد نمی کند از این رو در صورتی که نیاز به استقرار تجهیزات دیگری بصورت جداگانه در این اتاق سرور وجود داشته باشد باید به منظور تأمین سرمایش این تجهیزات راهکار مناسبی بکار گرفته شود.


Locally Ducted Supply-Fully Ducted Return with In-Row Cooling System

در این راهکار، برخلاف راهکار قبلی، راهروی گرم بصورت کامل پوشیده می شود و توزیع هوای سرد و جمع آوری هوای گرم مبتنی بر راهکار Locally Ducted Supply-Fully Ducted Return انجام می پذیرد. در این راهکار هوای سرد توسط کولرهای In-Row که در بین رک ها قرار گرفته اند. در فضای اتاق سرور توزیع می گردد و هوای گرم از پشت رک ها وارد اتاقک راهروی گرم می شود و بدون انتشار در فضای اتاق سرور و بدون ترکیب شدن با هوای سرد، مستقیماً توسط ورودی کولرهای In-Row در کنار رک ها جمع آوری می گردد.

نکته قابل توجه در این راهکار این است که با پوشیده شدن راهروی گرم، هوای گرم بازگشتی به سیستم سرمایشی دارای درجه حرارت بالاتری است و به همین منظور سیستم سرمایشی با ظرفیت بالاتری نسبت به راهکار قبلی انتخاب می گردد و از حداکثر ظرفیت آن به صورت بهینه استفاده می شود.
از سوی دیگر به دلیل گسترده شدن محدوده راهروی سرد در کل فضای اتاق سرور که در مقایسه با راهکارهای قبلی محدوده بزرگتری می باشد، سرورها سهم بیشتری از هوای سرد را دریافت خواهند نمود و علاوه بر آن دمای اتاق در دمای مناسبی به منظور استقرار سایر تجهیزات و پرسنل، باقی می ماند.


Fully Ducted Supply-Fully Ducted Return with Central HVAC System

در این راهکار نیز، راهروی گرم بصورت کامل پوشیده می شود و توزیع هوای سرد و جمع آوری هوای گرم مبتنی بر راهکار Fully Ducted Supply-Fully Ducted Return  انجام می پذیرد. در این راهکار هوای سرد تولید شده توسط دستگاه HVAC مرکزی پس از هدایت در کانالهای تعبیه در زیر کف کاذب بصورت مجزا و از قسمت جلو وارد رک ها می شود و هوای گرم از پشت رک ها وارد اتاقک راهروی گرم شده و به صورت متمرکز بواسطه کانال جمع آوری هوای گرم تعبیه شده در اتاقک به ورودی هوای گرم دستگاه HVAC منتقل می گردد. راهکار فوق به راحتی سرمایش مورد نیاز در مراکز داده با ظرفیت بالا را فراهم می آورد.

منبع : تیام شبکه

 

مرکز تخصصی دیتاسنتر و شبکه ایران

این صفحه را در گوگل محبوب کنید

درباره انجمن دیتاسنتر ایران

انحمن دیتاسنتر ایران یک مرجع تخصصی برای بحث و تبادل نظر کارشناسان متخصص در زمینه طراحی مراکز داده و شبکه و قواعد امنیتی می باشد.

راه های ارتباط با انجمن

آدرس ایمیل انجمن : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


آدرس سایت : www.datacenterdesign.ir